Protetyka - protezy zębowe i ich naprawa

Ubytki w uzębieniu stanowią poważny problem nie tylko natury estetycznej, ale i funkcjonalnej. Skutki zdrowotne to m. in. zanik kości szczęki i żuchwy, choroby przyzębia, czy też przewlekłe dolegliwości stawu żuchwowo-skroniowego. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w przypadku utraty naturalnych zębów są protezy zębowe. Tego rodzaju uzupełnienia dobry dentysta wykonuje bazując na pierwotnych, naturalnych warunkach zgryzowych pacjenta.

 

Protetyka stomatologiczna Poznań

Jeśli chodzi o stałe – trwale umiejscowione w jamie ustnej sposoby rekonstrukcji uzębienia, wyróżniamy porcelanowe korony oraz mosty na podbudowie metalowej lub bezmetalowej. W przypadku protez ruchomych, najczęściej stosujemy uzupełnienia akrylowe, szkieletowe, acetalowe bądź nylonowe.

Pielęgnacja i konserwacja – dbajcie zarówno o jamę ustną, jak i o protezy.

W przypadku uzupełnień znajdujących się na stałe w jamie ustnej, niezwykle ważna jest szczególna dbałość o dziąsła i przyzębie w rejonie koron czy mostów. Warto zaopatrzyć się w irygator, który wprowadzi silny strumień wody w trudno dostępne miejsca. Użytkownicy protez ruchomych powinni czyścić je minimum 2 razy dziennie – a najlepiej po każdym posiłku. Należy użyć pasty do zębów oraz specjalistycznych preparatów. Świetnie sprawdzają się dwustronne szczoteczki o specyficznie uformowanym włosiu, które mają ułatwiony dostęp do trudno dostępnych miejsc. Istnieją też proszki i pastylki – środki do efektywnego czyszczenia chemicznego. Uważajmy jednak na ich skład, pamiętając, że w przypadku roztworu substancji zawierającej podchloryn sodu, zanurzenie w kąpieli wodnej nie powinno trwać dłużej niż 10 minut.

 

Uzupełnienia ruchome – zdejmowane trzeba wyjąć z jamy ustnej przed zaśnięciem, zaś przy przechowywaniu unikajmy wilgoci – powoduje namnażanie się grzybów. Wskazane jest, aby raz w roku odwiedzić gabinet stomatologiczny, w którym proteza zostanie profesjonalnie wyczyszczona przez dentystę lub higienistkę. Czyszczenie odbywa się za pomocą ultradźwięków. Metoda ta pozwoli zminimalizować gromadzenie się płytki bakteryjnej. Poza tym należy codziennie dbać o higienę jamy ustnej, a także brać udział w badaniach kontrolnych (przynajmniej raz w roku), których celem jest analiza stanu uzupełnień oraz ich podłoża.

Bezpłatne badania stomatologiczne: 

(61) 851 60 23

Wybór rodzaju uzupełnienia zależy od wielu czynników:

  • lokalizacji ubytku,
  • rozmiaru ubytku – ilości utraconych zębów,
  • kondycji i ilości pozostałego uzębienia,
  • stanu dziąseł, błony śluzowej oraz tkanki kostnej,
  • typu zgryzu,
  • wieku, możliwości finansowych oraz oczekiwań pacjenta.

Naprawa protez – dzięki usługom pracowni DENT z Poznia zyskują Państwo na czasie

To normalne, że w toku eksploatacji proteza może ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Zasada jest jedna: nigdy nie wolno naprawiać jej we własnym zakresie! Samodzielne próby manipulacji przy ruchomych bądź instalowanych na stałe uzupełnieniach uzębienia, mogą doprowadzić do trwałych ich deformacji, a także negatywnie wpłynąć na zdrowie jamy ustnej. Dlatego, gdy tylko spostrzeżemy uszczerbki, najlepiej od razu odwiedzić gabinet dentystyczny, w którym stomatolog dokona odpowiedniej naprawy.

Mogą Państwo skorzystać z możliwości naprawy ekspresowej – uszkodzenia zniwelujemy na poczekaniu, podczas jednej wizyty (Poznań, ul. Ogrodowa 3 lub ul. Prusa 19). Jest to komfortowe rozwiązanie dla wszystkich aktywnych zawodowo osób, które z powodu koniecznego leczenia nie chcą rezygnować z codziennych obowiązków.